Nity to inaczej oczka zaciskowe, ang. eyelets.

Najprostsze nity: z jednej strony metalowe kółeczko, z drugiej “nóżka”, często lekko ponacinana, co ułatwia zaciskanie.

Nity zwykłe

Są też nity ozdobne, w których zamiast kółeczka mamy rozmaite kształty (kwiatki, gwiazdki, serduszka, aniołki, samochodziki…itd.). Druga strona jest taka sama: metalowa nóżka, którą zaciska się po drugiej stronie kartki. Kształt tej ozdobnej strony nie ma wpływu na sposób mocowania…

Nity ozdobne

…chyba, że są to nity pełne, które zamiast kółeczka z dziurką w środku mają pełne kółeczko (wyglądające trochę jak główka od ćwieka), bo wtedy nie wszystkimi narzędziami da się je zamocować. Z drugiej strony nitu nadal metalowa nóżka.

Nity pełne

Są też nity z “podkładką” czyli dodatkowym kółeczkiem metalowym, zakładanym na drugą stronę papieru. Po dobrym, równym zaciśnięciu taki nit wygląda równie ładnie po obu stronach.

Nity z podkładką

Jeszcze jedno rozróżnienie rodzajów nitów: nity miękkie i twarde.
Miękkie, czyli takie, które łatwo się zaciskają, to nity aluminiowe (“złote”) albo te specjalne do scrapbookingu (ozdobne, kolorowe, itd.).
Twarde, czyli wymagające naprawdę mocnego ściskania przy montażu, to nity przeważnie stalowe. Do tego rodzaju należą nity kupowane w pasmanteriach, u szewców, przeznaczone właściwie do innych niż scrapbooking celów.

WAŻNE:
Jako rozmiar nitów podaje się najczęściej _wewnętrzną_ średnicę kółeczka, a ściślej – nóżki. Wynika to z faktu, że narzędzia montujące mają zawsze jakąś część, która ma tę nóżkę rozginać i dociskać do papieru, i ta część musi odpowiadać wielkością dziurce nitu.

UWAGA! Trochę inną praktykę ma Rayher. Otóż na opakowaniach nitów Rayhera podawana jest średnica całego nitu, czyli jeśli np. są to duże ozdobne kwiatki, to napisane jest – średnica 12 mm, mimo, że kółeczko wewnątrz ma ok.4 mm. Jest to dość mylące.

Bardzo często rozmiar nitów podawany jest w calach:
1/8 cala = 0.3175 cm, 3/16 cala = 0.47625 cm.

Nity 3/16 są najbardziej zbliżone do “naszych” 0,5 mm, dają się mocować zaciskarką przeznaczoną do nitów 0,5 mm i nadają się do zabezpieczania albumów, bo przechodzą przez nie kółka spinające album (albo kółka segregatora, jeśli chcemy wpiąć kartę). Nie ma też problemu z ewentualnym przewleczeniem wstążki.

Przez nit 1/8 cala nie przejdzie kółko od albumu, a wstążka – raczej wąska.

W każdym razie nity występują w bardzo różnych rozmiarach, od mikroskopijnych do bardzo dużych. Najpopularniejsze są te o średnicy kółeczka 4-5 mm:

Różne rozmiary nitów

Druga część artykułu o nitach – TUTAJ.
Trzecia część artykułu o nitach – TUTAJ

6 Responses to “Nity cz.1 – rodzaje i rozmiary”

 1. fajnie, że zrobiłaś coś takiego, ja np. się dużo dowiedziałam:)

  lara

 2. Zbierałam te wszystkie wiadomości z taką nadzieją, że komuś się przydadzą 🙂

  Będą niedługo dalsze informacje, o narzędziach do montowania nitów, jak ich używać, gdzie to wszystko kupić. Oczywiście – to nie są wszystko moje osobiste doświadczenia, zebrałam informacje od wielu osób.

  Madzia-

 3. o, super:)

  lara

 4. Możesz zdradzić tajemnicę, gdzie kupujesz oczka/nity z nacięciami na szyjkach? Wydaje mi się, że przeszukałam caaały internet i zawsze są bez nacięć 🙂

  enkaa

 5. Enkaa – niestety nie poradzę Ci, bo nitów nie kupowałam już strasznie dawno, praktycznie ich nie używam ostatnio. Wcześniej też jakoś niespecjalnie zwracałam uwagę na to, czy mają nacięcia czy nie, więc nawet nie umiem powiedzieć, jakiej firmy szukać. Z drugiej strony – tych nacięć może po prostu nie widać na fotkach sklepowych?

  Madzia-

 6. Konkretny i przydatny opis – dzięki 🙂

  Marzena

Leave a Reply