Ogólnie rzecz biorąc są dwa typy urządzeń do montowania nitów – takie, które mocują nit przez ściskanie go i takie, które mocują nit przez uderzanie w niego. Te ściskające działają ciszej, a te uderzające – przeważnie hałasują, ale mają większe możliwości (jeśli chodzi o rozmiary/kształty nitów i miejsce ich umieszczenia na kartce). Najpierw napiszę o dwóch rodzajach urządzeń zaciskających.

1. Szczypce do zaciskania nitów, zwane też zaciskarką

Jest to najłatwiej dostępne i najtańsze narzędzie, przeznaczone specjalnie do montowania nitów. Za jego pomocą można zakładać nity o średnicy 5 mm (+/- 3 mm). Szczypce mają też część robiącą dziurki. Mocować można jednak tylko przy brzegach kartek (na ile pozwala zasięg szczypiec).
Tymi szczypcami _nie można_ zamocować nitów pełnych!

Zaciskarka

Bez problemu kupić można w marketach budowlanych i zwykłych (często z paczką nitów w komplecie) oraz na allegro.

2. Crop-A-Dile

To taka lepsza, amerykańska wersja zaciskarki 😉
W najnowszej wersji Big Bite – umożliwiająca dziurkowanie i montowanie nitów nawet na środku strony 30×30 cm, a przy tym zachowująca zaletę zaciskarek- cicha.
Wygląda tak – wersja podstawowa:

Crop-A-Dile

i wersja Big Bite:

Big Bite

Więcej:
film z instrukcją używania Crop-A-Dile
film z instrukcją używania Big Bite
opis Big Bite i opinie użytkowników.

(Za dwa ostatnie linki – podziękowania dla Asi Wu.)

Pierwsza część artykułu o nitach – TUTAJ
Trzecia część artykułu o nitach – TUTAJ.

2 Responses to “Nity cz.2 – Narzędzia do montowania: zaciskarki”

  1. Arek

  2. Arek – z tego, co widzę, to nie są nity ozdobne do rękodzieła, tylko jakieś do urządzeń elektronicznych, nie mam pojęcia, jakie oni mają do nich narzędzia. Być może dałoby się w papierze je zamontować nitownikami fiskarsa, ale to zależy, jak bardzo te nity sa twarde (oraz ta nóżka wygląda na naprawdę długą, więc raczej słabo by wyglądała po rozbiciu, byłaby widoczna przez papier).

    Madzia-

Leave a Reply